Milad Kordbacheh

مشاوره خرید ملک در قبرس

مشاوره خرید ملک در ترکیه

مدیریت سرمایه

راه اندازی کسب و کار آنلاین

بلاگ

چرا ایران بهترین بازار سهام جهان را دارد

ژانویه 12, 2021 دسته‌بندی نشده
چرا ایران بهترین بازار سهام جهان را دارد

چرا ایران بهترین بازار سهام جهان را دارد

به نظر می رسد که درد و رنج ایران پایان ندارد. این یکی از بدترین موارد شیوع covid-19 در جهان است. همانطور که مشخص است ، نشانه هایی وجود دارد که موج دوم قدرتمند از اولی، در راه است. سال گذشته اقتصاد تقریباً 8 درصد کاهش یافت. بنا بر این ممکن است امسال وضعیت بدتری داشته باشد. تحریم های آمریکا تا حد زیادی قطع شده بود.

با این حال ، بازار سهام ایران در حال رونق است. شاخص اصلی آن ، از نظر ارز محلی در عرض دو سال 10 برابر شده و از زمان اعلام قرنطینه ایران در 27 مارس ، دو برابر شده است. حتی وقتی با ارز سنجیده می شود ، بهترین عملکرد را در جهان داشته است. Maciej Wojtal ، مدیر تنها صندوق اروپا متمرکز بر بازار ایران ، می گوید: “طی سه سال ما، ارزش یورو خود را سه برابر کردیم.”

دلیل اصلی رونق آن این است که ایرانیان انتخاب های کمی برای قرار دادن پول نقد خود دارند. با تورم بالای 30٪ و افت ارزش ریال  ، انگیزه کمی برای افتتاح حساب پس انداز وجود دارد. دولت خرید ارزهای خارجی را دشوار می کند. تحریم های آمریکا بازارهای سهام خارج از کشور را از دسترس خارج می کند. برخی از ایرانیان زمین یا اتومبیل می خرند اما قیمت آن برای اکثر افراد بسیار زیاد است.

حتی تازه کارها هم وارد عمل می شوند. در ماه آوریل ، مقامات به ایرانیان اجازه دادند که “سهام عدالت” خود را – سهام در شرکت های دولتی که دولت سالها پیش به مردم فقیر داد ، معامله کنند. حجم معاملات روزانه طی دو سال از حدود 100 میلیون دلار به 400 میلیون دلار رسیده است.

رهبران ایران این گونه فعالیت را تشویق می كنند و مایلند در شرایط وخیم امید خود را حفظ كنند. دولت اخیراً صندوقی قابل معامله در بورس با سهام دولت در بانک ها و موسسات مالی معرفی کرده است و ممکن است به زودی همین کار را با سهام معدن ، فولاد و پتروشیمی خود انجام دهد. (هیچ یک از اینها واقعاً باعث بهبود شرکتها نمی شود.)

حسن روحانی ( رئیس جمهور ایران )  این رونق را مایه غرور ملی می داند. او می گوید: “همانطور که بورس ایران توسعه یافته است ، [دشمنان ما] عصبی می شوند.” اما سرمایه گذاران باتجربه و حتی برخی مقامات نگران حبابی هستند که ممکن است ترکیده و منجر به ناآرامی شود. آقای وجتال در ماه مارس نیمی از دارایی خود را فروخت.

Write a comment